Çok Ülkeye Satış mı, Yoksa Birden Çok Satış mı?

Dış ticaret sektörü oldukça zorlu ve doğru hamleler gerektiren sektörler arasında yer alıyor. Her firma faaliyetlerini belirli bir strateji üzerinden gerçekleştiriyor. Bu stratejiler kapsamında farklı hedefler belirlenebilir. Hatta firmalar uyguladıkları stratejileri değiştirme kararı alabilir ve bambaşka stratejiler üzerinden faaliyetlerine devam edebilir. Bu noktada devreye en çok tartışılan konulardan biri giriyor.

Çok ülkeye satış mı yoksa birden çok satış mı hedeflenmeli? Bu soru elbette farklı yaklaşımları beraberinde getiriyor. Global bir pazar söz konusu olduğunda sektörler bakımından bir mukayese yapmak da gerekir. Örneğin gıda sektörü için birden fazla satış, çok daha ideal bir hedef olabilirken aynı durum otomotiv sektöründe geçerli olmayabilir. Otomotiv sektörü için mevcut koşullarda birden fazla ülkeye satış odaklı bir faaliyet tablosu daha akılcı bir yaklaşım haline gelebilir.

Dolayısıyla bu sorunun yanıtı zamana, koşullara ve sektörlere göre değişkenlik gösterebilir. Şimdi ülkemizin son tablosuna birlikte göz atalım. En çok ihracat gerçekleştiren sektör otomotiv sektörü olurken makine ve aksamları da aynı sıralamada, otomotiv sektörünü hemen ardından takip ediyor. Mücevher, savunma ve havacılık sanayi, meyve ve sebze mamulleri ile süs bitkileri ve mamulleri sıralı şekilde listede kendine bir yer bulmayı başarmış olan sektörlerdir.

Yaklaşık 1 milyar dolar bazında toplamda 23 firma faaliyet göstermiş gibi görünüyor. Elbette bu 23 firmanın uyguladığı stratejilerin aynı ya da benzer olması beklenemez. Ayrıca global pazardaki ihtiyaçların da göz ardı edilmemesi gerekir.

Dış ticaret sektörü oldukça zorlu ve doğru hamleler gerektiren sektörler arasında yer alıyor. Her firma faaliyetlerini belirli bir strateji üzerinden gerçekleştiriyor.